2024.szeptember 21., szombat 10.00 – 12.30
Pálosok Pest-Budája városi séta Budapesten
Helyszínek: Egyetemi templom – Központi Papnevelő Intézet pálos könyvtára – Váci utcai pálos emlékek – Sziklatemplom
A török uralom alól felszabadított Pesten és Budán szinte mindent az alapoktól kellett kezdeni. Alig volt ép ház, alig volt tetterős, vízióval rendelkező lakosság, nem volt közintézmény, ami a hajdani középkori fővárost szolgálhatta volna. Ilyen körülmények között vállalkozott a dinamikusan erősödő pálos rend arra, hogy a romos belvárosban, egy török mecset mellett templomot és kolostort épít, és minden erejét az egyház szolgálatába állítja. Sétánk kiindulópontja a pesti pálos templom, amelyet ma Egyetemi Templomként ismerhetünk. Lenyűgözően gazdag belső díszítésében megelevenedik a rendtörténet több kulcsmozzanata, amelyeken keresztül megismerhetjük a pálosok növekvő és hanyatló korszakait, valamint azok barokk kori értelmezését. A templom szomszédságában, a hajdani kolostorban, ahol ma a Központi Papnevelő Intézet működik, a barokk kori pálos fafaragás másik kiemelkedő remekét láthatjuk majd. Ezt követően pedig a környék egy ismeretlenebb, pálos vonatkozású emlékére vetünk egy pillantást.
Utunkat ezután a Duna jobb partja felé vesszük, átsétálunk a Gellérthegy lábához. Éppen idén 90 esztendeje, hogy a magyar földből sarjadt szerzetesrend visszatérhetett szülőhazájába, ahonnan 1786-ban II. József döntése nyomán távozni kényszerült – lezárva ezzel azt a fényes korszakot, amelynek emlékeit Pesten megismerhettük. A gellérthegyi barlangba 1934 májusában érkező néhány magyar és lengyel szerzetes nyitotta meg a rend hazai történetének 20. századi fejezetét. A Sziklatemplom belső tere a 20. századi viszontagságok és a pálos rend hűségének emlékeit egyaránt őrzi. Sétánk zárása az a magaslat, ahonnan a rend ma is a városra tekint.
Szakmai vezetőnk: Bojtos Anita
Történész, kutatási területe a pálos rend kora újkori története, e témából védte meg doktori disszertációját 2018-ban, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. 2021-ben Pető Zsuzsa régész mellett társkurátora volt a Pálosok c. kiállításnak, amely a Magyar Nemzeti Múzeumban valósult meg a Boldog Özséb év alkalmából. Jelenleg a MNMKK Semmelweis Orvostörténeti Múzeum munkatársa, mellette óraadó a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Tagja a Csepellényi György pálos vértanú boldoggá avatásához szükséges kutatásokat végző történész bizottságnak az Egri Főegyházmegyében, Benei Bernadett vezetésével.
Intervallum: 2-2,5 óra
Létszám: maximum 15 fő
Ár: 4.700,- Ft
Információ: +36 20 312 5925
A résztvevők audio guide készüléket kapnak, hogy előadások és a séta közben is szabadon nézelődhessenek.
Időpontok:
This entry was posted in
Oltári Múlt. Bookmark the
permalink.